Mert a dolgok megváltoztak!

A mérnöki tevékenységek segítésére szolgáló szoftver-rendszerek fejlődése a manuális dokumentációkészítési munka kiváltásával és a manuális eszközökkel el nem végezhető mérnöki munka lehetővé tételével indult. A kilencvenes években jelentős előrehaladás volt az asszociatív parametrikus objektum modell, főként alkatrészek és egységek fejlesztésében, elemzésében és gyártástervezésében. Új századunk kezdetén két fő eredmény a mérnöki modell kontextuális integrálása és bevált gyakorlat és tapasztalat által meghatározott aktív tudás újra felhasználása volt. A legutóbbi, a laboratórium programjában is megjelenő fejlesztések célja a mérnöki struktúra (pl. termék, vagy kísérleti konfiguráció) rendszerként történő modellezése, a kutatás integrálása ezeknek a struktúráknak a modellezésébe, multidiszciplináris struktúra modellezése egyetlen modell alkalmazásával és a tudás szervezése valamely intellektuális tulajdonába (Intellectual property, IP). Új és ma még nem mindenütt felismert vívmány, hogy az elmélet és a gyakorlat integrálása a mai fejlett mérnöki környezetek alkalmazásának velejárója.

Az Intelligens Mérnöki Rendszerek Laboratórium és a korábbi előd laboratóriumai (lásd alább) 1993-tól, a fenti globális fejlődési út mentén haladnak és mindenkor a a legmagasabb színvonalú mérnöki technológiát képviselték. Az oktatási programok, a kutatási eredmények, valamint a mintegy kétszáz  nemzetközileg elismert publikáció folyamatos fejlődés bizonyítékai.

A laboratórium tudáshátterével aktív mérnöki rendszerre épül, ahol a hallgatók és az oktatók integráltan aktív modellezési eljárásokkal kommunikálnak, kompetenciák, projektek és esettanulmányok jobb megértése érdekében, előadásokon és laboratóriumi gyakorlatokon egyaránt. 

A laboratórium jövője egy 21. századi virtuális tér lehet, amelyben felhőben kapott szolgáltatásként nyithatók virtuális terek, oktatási kurzusok, kutatási és fejlesztési konzorciumi és saját projektek, PR, ismeretterjesztés, stb. céljából.

Várjuk azokat a BSc, MSc és PhD hallgatókat, akik a legfejlettebb mérnöki rendszerekről a legfejlettebb mérnöki információs technológia környezetében szeretnének tanulni. A kurzusok és témák meghirdetése az Óbudai Egyetem féléves programjaiban történik.

ALAPÍTÁS CÉLJA

LEGÚJABB, AKTUÁLIS

KUTATÁSI TÉMÁK ÉS EREDMÉNYEK

Az alapítás célja huszonegyedik századi modellközpontú mérnöki informatikát képviselő, az elméletet és a gyakorlatot számítógépi ábrázolások konzisztens rendszerében integráló elméletek, metodikák és rendszertechnika meghonosítása, oktatása, kutatása és művelése.

Informatikai kutató és oktató laboratórium, amely élvonalbeli elméleti, módszertani, és gyakorlati hátteret biztosít kompetencia alapú oktatási programok megvalósításához, valamint mérnöki modellezési metodológia kutatásához, fejlesztéséhez és alkalmazásához. Az Óbudai Egyetemen, az alkalmazott matematika és az intelligens informatika területein, laboratóriumi hátteret biztosít az Alkalmazott matematikai Intézet és az Alkalmazott Matematikai és Alkalmazott Informatikai Doktori Iskola (AIAMDI) számára.

További információ.

Hidat alkotunk az általunk művelt elmélet és metodika, valamint az ipari gyakorlat között! Ma már nincs fejlett mérnöki alkalmazás fejlett informatikai rendszer nélkül!

A laboratórium, követve a szakterület fejlődését, kutatási és oktatási programját a termék mint rendszer modellezésére (Systems and Requirements Engineering), multi-diszciplináris termékábrázolásokra, struktúrákba szervezett szimulációk integrálására és ezekkel összefüggésben a virtuális térben való mérnöki gondolkodásra és látásra koncentrálja. Ezekre elsősorban a  doktori informatikai képzésekhez, az ezt megalapozó mesterképzéshez, valamint a további kutatásokhoz van alapvetően szükség.

A fenti célra, a 2011 évben, bevezettük a V6-PLM rendszer alkalmas konfigurációját, amely a mérnöki alkalmazású informatika új, élvonalbeli  generációját hozta a laborba, elkerülve annak szakmai avulását.

Az AIAMDI kutató laboratóriumi hátterének fejlesztésként, a CAD-Terv Kft. szakmai és anyagi segítségével, a 2016. év elejétől, V6-PLM installációnk kiegészül a rendszer szintű mérnöki modellezéshez szükséges  RFLP* struktúrájú, viselkedés alapra is helyezhető modell definiálásához, valamint a világszínvonalat képviselő multi-fizikai modellezést és szimulációhoz szükséges modulokkal.  Az új konfiguráció egyben a V6 installációnk fejlődését jelenti az ipari mérnöki modellezésbe integrált alap és alkalmazott kutatás irányában, amely világtendencia és megfelel az Óbudai Egyetem fő stratégiájának is.

*Requirement, Functional, Logical, and Physical . Fizikai szintje magában foglalja a hagyományos sajátosság alapú modellezést is. Összekapcsolja a legfejlettebb elméletet a leghétköznapibb üzemi gyakorlattal és tapasztalattal.

A laboratórium kutatási területének áttekintése.

A kutatási eredményeket a linkelt publikációk mutatják be!

Korábbi témák

Human intent modeling for adaptive product model.

Virtual engineering space.

Information Content in Product Model.

Jelenlegi témák

Requested Behavior for the control of product definition.

Abstraction based self adaptive object definition.

Coordinated request driven product model (CRPM)

Knowledge integration in product model.

System of systems in PLM.

Multilevel Abstraction Based Self Control Method for Industrial PLM Model

Lezárt kutatási projektek az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramokban (kutatásvezető: Horváth László)

Tervezői szándék ábrázolása termékmodelleken és kollaborativ információcserében, 1998- 2002, OTKA T026090
Nagy integráltságú termékmodellek intelligens, környezet-adaptív objektumainak elméleti megalapozása és kifejlesztése, 2002-2005, OTKA T037304.
Kiválasztott virtuális mérnöki folyamatok elméleti vizsgálata és megalapozása újszerű megközelítésben, 2007-2011, K68029

KOMPETENCIA KÖZPONT

RENDSZER ÉS TECHNOLÓGIA

HALLGATÓI PROJEKT TÉMÁK

A modellező rendszer és az abban megvalósított elmélet, metodika és rendszertechnika egyetemi oktatást és kutatást szolgál az életciklusú termékinformáció menedzselés (PLM) informatikai területén. A laboratórium rendszere jelenleg a Dassault Systémes V6 és V5 PLM technológiáján alapul. A laboratórium oktatási licenc-el rendelkezik, amely saját és pályázati nonprofit kutatásra is vonatkozik és amely eredményeképpen nem adhat át modellt. Vállalati és egyéb megbízás alapján szállított modellek fejlesztése lehetséges, azonban ehhez kutatási licencet kell telepíteni.  A laboratórium jelenleg a V6 PLM rendszer alaprendszerével és első szintű szakmai alapmoduljaival (discover level) rendelkezik. Master és advance szintű bővítéseket kezdtünk, elsősorban az RFLP struktúra alapú termékdefiniálással kapcsolatos témákhoz.

További információ.

A laboratórium fejlett 21. századi PLM környezetében  komplex intelligens informatikai, alkalmazott matematikai, és rendszertechnikai feladatokat oldanak meg a hallgatók.

A mindenkori konkrét témakiírások az ÓE NIK és az ÓE AIAMDI lapjain találhatók. Az alábbi témakörökben

BSc szakdolgozatok,

MSc diplomatervek és

PhD  témák

állnak hallgatóink rendelkezésére .

 

KORÁBBI LABORATÓRIUMOK OKTATÁSI PROGRAM PUBLIKÁCIÓK

Fontosnak tartjuk, hogy megóvjuk és hozzáférhetővé tegyük azokat a relikviákat, amelyek korábbi viágszínvonalú oktatási és kutatási laboratóriumi rendszereink szellemi tartalmát őrzik!

Első labor: Microwax II. és PC platform

ComputerVision Personal Designer és Machinist (1992-2000), Solid Edge (1996-2002), és HP ME 10 on Microwax II  and Motif emulation PC 286 és PC 386 platformon.

Integrált Mérnöki Tervezőrendszerek Labor

MATRA  Datavision Euclid 3 (1993-1999), RDSC I-DEAS (1994-1996), Alias Designer (1994-1996), és HP Solid Designer (1995-1996), , ARRIS (1993-1999)Silicon Graphics INDY (1993-1998), INDIGO2 (1993-2005) RISC munkaállomásokon.

Felújtott Integrált Mérnöki Tervezőrendszerek Labor

Dassault Systemes CATIA 4 (1999-2005), Silicon Graphics INDIGO2 (1993-2005) és O2 (1998-2005) munkaállomásokon.

A fenti istallációk reprezentáns építőelemeit tartalmazó kis múzeumi kiállítás látható az Óbudai Egyetem A épületének előadóterem zónájában, Bécsi u. 96/b, 1034 Budapest. Szívesen látjuk, hogy megtekintse a fenti leboratóriumi rendszerek ikonikus egységeit és elemeit. Az ugyancsak ikonikus szoftver csomagokat eredeti illusztrációk mutatják be.

A fenti hardver és szoftver rendszerek kézikönyveinek és egyéb dokumentációinak teljes kollekcióját megóvtuk, így ikonikus munkaállomások kézikönyvei, valamint operációs rendszerek és mérnöki szoftver rendszerek leírásai állnak rendelkezésre.

A laboratórium oktatási programjában BSc, MSc és PhD szintű kurzusokat kínál mérnök-informatikusok, interdiszciplináris feladatot végző mérnökök és PhD kutatók számára, az életciklusú termék-információ modellezésének és modellalapú menedzsmentjének  feladatkörében, az alkalmazott informatika, matematika, és rendszertechnika területén.

Az oktatás alapvető célja a virtuális térben való informatikai(!) látás és gondolkodási mód fejlesztése, valamint a modellbe épített aktív tudáson alapulóan ön-adaptív és magas absztrakciós szinten  megvalósuló, generikus objektum-modellezés megértése. Ennek érdekében, ahol az ehhez szükséges kis létszám megvalósítható, a hallgatók az előadásokat is aktívan követik, egyénileg nyitott modelltérben.

 

 

 

A különböző szakok programjaiban elérhető tantárgyak és aktuális kurzusok: Információ Horváth László magyar nyelvű kurzusait hallgatók számára

 

 

 

 

 

Néhány újabb kutatási eredmény bemutatása

New Method for Intellectual Content Driven Generic Product Model Generation

Towards Knowledge Driven Adaptive Product Representations

Active Driving Content in RFLP Structured Product Model

Request Driven Generation of RFLP Elements at Product Definition

Product Behavior Definition for Element Generation in RFLP Structure

Publikációk jegyzéke

Három mérföldkő

 

KAPCSOLAT MEGHIRDETETT KURZUSOK FŐ LINKEK

 

 

Horváth László

Professor Emeritus

H-1044, Budapest, Bécsi u. 96/b

Telefon: +36-1-666-5524

E-mail: horvath.laszlo@nik.uni-obuda.hu

http://users.nik.uni-obuda.hu/lhorvath/

2016 őszi szemeszter

Horváth László

 

A virtuális technológia alapjai, MI BSC

Introduction to Virtual Eng. MI BSc

Modellezés és tervezés, MI MSc

Modellezés és szimuláció, MtMSc

 

Jelentkezés a Neptun rendszerben

 

MI - Mérnök-informatikus

Mt - Mechatronikai mérnök

 

 

Óbudai Egyetem

Neumann János Informatikai Kar

Alkalmazott Matematikai Intézet

Alkalmazott Informatikai és Alkalmazott Matematikai Doktori Iskola

CAD-Terv Kft.