Modellezés és szimuláció

NIMST12NEC

2017/2018 tanév, őszi félév

Kurzuskód:

 

Aktuális információ

 Órarend

Kéthetenként, órarend szerint 2 óra laboratórium:

Hétfő 16:15-17:50

Épület: Bécsi u, 96/A. (BA), terem 2.12 (IMRL laboratórium)

Előadó

Dr. Horváth László professzor emeritus

Neumann János Informatikai Kar, Alkalmazott Matematikai Intézet

Internet: http://users.nik.uni-obuda.hu/lhorvath/

Tantárgyi követelmények

Az aláírás feltétele a laboratóriumi órákon való részvétel és legalább elégséges félévi feladat. A félévközi jegyet a hallgató beadott feladat és a megtartott prezentáció alapján kapja.

Félévi feladat

A félévi munka értékelése modellezési és szimulációs feladat és annak prezentálása alapján történik. A feladat koncepcióból, modelltervből és prezentációból áll. A megtervezett modell fejlesztéséhez az erre a célra rendelkezésre álló laboratóriumi órák szolgálnak. A feladat kidolgozásához feltétlenül szükséges az aktív részvétel a laboratóriumi órákon. A feladat részletei és az elérhető maximális pontszámok:

1. Modell-koncepció kidolgozása, amely tartalmazza a tervezett objektumokat és kapcsolataikat (10 pont), az objektumok paramétereit és a paraméterek konzisztens kontextuális kapcsolat-rendszerét (30 pont). Határidő: 2017. október 30.

2. Mérnöki modell kifejlesztése (40 pont). A modell és a benne ábrázolt alkatrészek kiválasztása tetszőleges, azonban a modellnek tartalmaznia kell az alábbi kötelező elemeket:

Három tömör test, amelyek mindegyike öt eltérő típusú térfogati alaksajátosságot tartalmaz. A tömör testeket helyezési és DOF definíciókkal kell összekapcsolni, az „Engineering connection” objektum alkalmazásával. Minden objektumhoz szimulációnak kell tartozni a modellben.

A tömör testek egyikének felület alapú alaksajátosságot kell tartalmazni. A felületet előzetesen, legalább két görbével irányítva definiálni kell.

A modellnek tartalmazni kell külső meghajtó (driving) paramétert, kötöttséget és matematikai összefüggést.

A fenti modellt a V6 rendszerben, a laboratóriumban kell kidolgozni, ahol konzultáció végig rendelkezésre áll. A modellnek a V6 rendszerben az értékeléshez elérhetőnek kell lenni.

Erre alkalmas tömör test definiálását és FEM-é való kiegészítését két kiválasztott teljesítmény-paraméteren végzett FEA-nak kell követni. Kérem a V6 PLM modellneveket az írásos dokumentumban megadni.

A FEM/FEA modellt a V5 rendszerben kell kifejleszteni. A feladat ezen részében készült modelleket a beküldött írásos anyaghoz kell csatolni.

A Dasssult Systéme V5 és V6 rendszerek az MSc kurzusnak megfelelő belső tartalommal és valós idejű aktív szimulációkkal 14 munkaállomáson áll rendelkezésre a kurzus számára.

3. Legfeljebb 10 perces prezentáció a modell fejlesztéséről és a munka során szerzett tapasztalatokról (20 pont).

A feladat írásos részét e-mail-en küldjük az oktatónak. Határidő: 2017 november 30.

Segítségek a félévi munkához

Horváth, L.: Modellezés és szimuláció. Prezentációk és laboratóriumi mintapéldák. Óbudai Egyetem, NIK, 2016. Letölthető: http://users.nik.uni-obuda.hu/lhorvath/hl7okt.htm.

A laboratóriumi órákon, modelltérben, az előadót követve elvégzett feladatok.

Interneten keresett anyagok (elektronikus könyvtárak, termékekről szóló lapok, tanulmányok)

Konzultáció az oktatóval, a hallgatók igénye alapján megbeszélt konzultációs időpontokban.