Modellezés és tervezés

Tárgykód: NMXMT1RMNE

Kurzuskódok: MT1_EA_MS_ROB és MT1_LA_01_MS_ROB

2019/2020 tanév, tavaszi félév

 

Aktuális információ

Köszönöm, hogy a kurzusomat választotta! Kérem alaposan tanulmányozza az alábbiakat!

Órák

Épület: Bécsi u, 96/A.

Terem: BA.2.12

Időpont:

Előadás: szerda: 08:00-09:40

Labor: szerda: 09:50-11:30

Tantárgyfelelős, előadó és laboratóriumi gyakorlat vezető

Dr. Horváth László professzor emeritus

Neumann János Informatikai Kar, Alkalmazott Matematikai Intézet

Internet: http://users.nik.uni-obuda.hu/lhorvath/

Tantárgyi követelmények (Lásd még a NIK karon, a tantárgyi követelményeket.)

a) Előadások látogatása és laboratóriumi feladatok elvégzése. A laboratóriumi órákon minden hallgató számára világszínvonalú rendszerszintű mérnöki modellezési platformok állnak rendelkezésre. A laboratóriumi órákon a félévi feladat kidolgozásához szükséges modellezési elveket és módszereket a hallgatók, a kurzus tematikája szerint, a tanár által irányítva, egyénileg megoldott feladatok során ismerik meg. Részvétel a laboratóriumi órákon a félévi feladat önálló megoldásához elengedhetetlen!

b) Legalább elégséges félévi feladat. Írott anyag .pdf formátumban az előadóhoz beküldve és működő modell-rendszer a V6 platform PLM modellbázisában elérhetően.

c) Prezentáció a félévi feladatról.

Félévi feladat

A félévközi jegyet a hallgató önállóan megoldott félévi modellezési feladata alapján kapja. A hallgató félévi önálló feladatként tetszés szerint választott, azonban alább előírt kötelező elemeket tartalmazó modell rendszert definiál és fejleszt ki a V6 platformon rendelkezésre álló modellező eszközökkel. A feladatot a félév első három hetében a tanárnak jóvá kell hagyni! A feladat kizárólag informatikai tartalmú, kidolgozásánál a félév során megismert elveket és módszereket kell alkalmazni. A feladatra maximálisan 100 pont kapható, a részfeladatok közötti alábbi felosztásban.

1) Modell definiálási terv kidolgozása, amely tartalmazza a modellezendő és modell objektumokat, azok paramétereit és a modell működéséhez szükséges kontextusokokat (40 pont). A feladatnak ezt a részét 2020. március 30.-ig be kell küldeni!

2. Modell-rendszer építése (40 pont) a modell definiálási terv alapján és a modellek befogadtatása a V6 laboratórium PLM modell-rendszerébe. A feladat értékeléséhez modellek megfelelő működése szükséges. A modelleknek a definiálási tervben kialakított kontextuális láncok mentén kell felépülni! A modellek elkészítése a laboratórium V6 modell alapú PLM rendszerében, részben pedig V5 rendszerében történik. Erre a célra a félév második felében 2x2 laboratóriumi óra áll rendelkezésre. A V6 modellek értékelése a laboratóriumi rendszer modell-bázisában történik, amíg a V5 modell-fájlokat (lásd alább) csatoljuk az írásos anyaghoz.

3. A modell bemutatása maximum 10 perces prezentációban (20 pont).

A modelleknek feltétlenül tartalmaznia kell az alább felsorolt objektumok kontextuális ábrázolásait.

a) A modell rendszerben ábrázolt objektum-struktúra három, helyezési és DOF összefüggés-definíciókkal (engineering connection) összekapcsolt tömör testből épül fel. Mindegyik test legalább öt, eltérő típusú térfogati alaksajátossággal módosított alak, amely tartalmaz paraméter, kötöttség és egyszerű matematikai összefüggés definíciót. Mindegyik testbe alaksajátosságként épül be, két vagy több görbe kontextusában definiált, a tömör testen kívül generált, térbeli felület ábrázolás.

b) Az egyik tömör testen két teljesítmény-paraméterre végezzünk véges elem analízist. Ehhez a feladathoz nem a V6, hanem a laboratóriumban szintén rendelkezésre álló V5 platform eszközeit alkalmazzuk.

A feladat összes beküldendő részét, legkésőbb 2020. április 30. -án e-mail -ben juttassuk el az előadóhoz.

Segítségek a félévi munkához

Horváth, L.: Modellezés és tervezés, Internetről letölthető anyagok az előadásokhoz, Óbudai Egyetem-NIK, 2020.

Interaktív laboratóriumi gyakorlatok, amelyek során a mérnöki objektumok virtuális térben való építését végzi és érti meg a hallgató, a gyakorlatot vezető tanárral közösen megoldott, reprezentatív tematikus feladatokon keresztül.

Az órai munkához szükséges modellező rendszer az Intelligens Mérnöki Rendszerek Laboratóriumban, a V5 és V6 platformokon (Dassault Systémes), a tematikához megfelelő kiépítésben, valamennyi munkaállomáson.

Interneten keresett anyagok (elektronikus könyvtárak, termékekről szóló lapok, tanulmányok)

További konzultáció az oktatóval, a hallgatók igénye alapján megbeszélt konzultációs időpontokban.