Számítógépes tervezőrendszerek

Tárgykód: NMXST1MMLE

Kurzuskód: ST1_LA_01_MECH

2019/2020 tanév, tavaszi félév

 

 

 

 

 

 

Aktuális információ

Kérem figyelmesen olvassa el az alábbi tájékoztatást!

A kurzust távoktatási formában folytatjuk. A kurzushoz tartozó tantárgyi követelményeket ehhez a megváltozott formához igazítottuk. Kérem keresse fel az Óbudai Egyetem Moodle rendszerében a kurzushoz tartozó anyagot, amelyben minden fontos információt megtalál a kurzusról, beleértve az aktuális tantárgyi követelményeket is. A tantárgyi követelményeket ezen a lapon, alább is összefoglalom.

 

Órák helyszíne és időpontja

Épület: Bécsi u, 96/A.

Terem: BA 2.12.

Időpontok: Órarend szerint

Tantárgyfelelős és előadó

Dr. Horváth László professor emeritus

Alkalmazott Informatika és Alkalmazott Matematika Doktori Iskola (Érdeklődők számára, információval rendelkezésre állok).

Neumann János Informatikai Kar, Alkalmazott Matematikai Intézet

Internet: http://users.nik.uni-obuda.hu/lhorvath/

A kurzus célja

A kurzus célja megismerni a jelenleg világszínvonalú, rendszerszintű mérnöki modellezés informatikai alapjait. Kizárólag az iparban sikerrel alkalmazott elveket, módszereket és rendszereket ismerünk meg.

Követelmények

A kurzus sikeres abszolválásának feltétele a félévi feladat benyújtásán kívül a folyamatos tanulás, ennek bizonyítása a két elmaradt, 3 és 2 órás konzultáción való részvétel helyett a tantárgyi követelményekben és ezen a lapon alább megadott további feladat kidolgozásával. Az eredeti félévi feladatnak és a két további feladatnak együtt legalább elégséges szintűnek kell lenni. A félévközi jegyet a hallgató az önállóan megoldott és határidőre benyújtott fenti munkák értékelésével kapja. Az egyes témákhoz rendelkezésre álló oktatási anyagok megismerése, ehhez további, az Interneten talált anyagok segítsége a félévi feladatok önálló megoldásához elengedhetetlen, ezért kötelező!

Feladatok

A hallgató félévi önálló feladatára, a két évközi jelentéssel együtt maximálisan 100 pontot kaphat. A feladatok kidolgozásánál a hallgató a kurzuson megszerzett ismereteket alkalmazza.

Félévi feladat

A hallgató témaválasztásának pár soros leírását küldi a kurzus vezetőjének, e-mailben, legkésőbb 2020. március 1.-én. A félévi feladat két részből áll. A részfeladatok és a hozzájuk rendelt maximális elérhető pontszámok:

1.    Alakmodell informatikai struktúrája, amely tartalmazza az ábrázolandó objektumok specifikációját (10 pont) és a modell-objektumok paramétereinek kontextusaiból kialakított láncok struktúráját (30 pont). Tehát a feladatnak ebben a részében az objektumokból, azok paramétereiből és a paraméterek közötti kontextusokból felépülő logikai struktúrát kell, tetszőleges formában kidolgozni. A modell specifikációja:

Az alakmodell három tömör testet és azok kapcsolatait ábrázolja. Mindegyik tömör test legalább öt különböző típusú térfogati alaksajátossággal módosított alak legyen. Mindegyik tömör testbe épüljön be legalább két görbe kontextusában definiált felületábrázolás, mint alaksajátosság. Mindegyik tömör test tartalmazzon külső meghajtó paramétert, valamint képlet és kötöttség definíciót. Az alkatrészek kapcsolatát koordinált kötöttségekkel (mérnöki kapcsolat) és mechanizmus ábrázolással definiáljuk.

2.    A hallgató a tantárgy tematikájában leírt témák közül választ egyet a feladatához. A választott témát korszerű, a kurzus színvonalának megfelelő, az Interneten tematikusan keresett 2-3 anyag felhasználásával, szabad stílusban dolgozza fel, 8-10 oldal terjedelemben, a megismert elvek, módszerek és rendszertechnikák lényegre törő kihangsúlyozásával. Ennek a feladatnak célja az egyéni érdeklődésnek megfelelő ismeretek szerzése és bemutatása, valamint az önálló anyagfeldolgozás képességének a fejlesztése. Ennél a feladatrésznél 40 pont érhető el, az alábbi felosztásban.

2.1. Anyaggyűjtés. (5 pont)

2.2. Az anyag rendezése és feldolgozása (5 pont).

2.3 Elvek, módszerek és rendszerek bemutatása a témától függően (25 pont).

2.4 Következtetések és tapasztalatok tömör megfogalmazásban (5 pont)

A kidolgozott feladatot legkésőbb 2020. május 6-án kell benyújtani az előadóhoz, e-mail -en, PDF formátumban,

SZT2020T_Vezetéknév_Neptun kód_félévi_feladat

fájlnévvel.

A második és harmadik konzultáción való részvételt helyettesítő többletfeladat

A második tervezett konzultációhoz a 4-8, a harmadik tervezett konferenciához a 9-12 témák tartoznak. Ennek megfelelően, többlet feladatként, két közbenső beszámolót kell mindenkinek készíteni, amelyben 2-2 témát kiválasztva, azok esetében 3-3 fontosnak ítélt elvet és hozzá kapcsolódó modellezési módszert kell bemutatni, tömören, az egyes beszámolókban 4-6 oldal terjedelemben. A két beszámolót .pdf formátumban,

SZT2020T_Vezetéknév_Neptun kód_ beszámoló sorszám

fájlnévvel küldjék be. Határidő április 15 és május 6. A két beszámoló értékelésénél 10-10, tehát összesen 20 pont érhető el.

Segítségek a félévi munkához

Az egyes témákhoz az Óbudai Egyetem Moodle rendszeréből és az előadó honlapjáról letölthető tematikus oktatási anyagok állnak rendelkezésre: Horváth, L.: „Számítógépes tervezőrendszerek” című oktatási anyagok, ÓE-NIK, 2020. Ezekben az anyagokban a laboratórium rendszereiben, a kurzus előkészítésnek keretében kidolgozott tematikus feladatok, elméleti és metodikai magyarázatokkal ellátott, eredeti képernyőfelvétel-sorozatai állnak rendelkezésre, a kurzus témáihoz.

Interneten keresett anyagok (elektronikus könyvtárak, termékekről szóló lapok, tanulmányok). A szakterület gyors fejlődése miatt kizárólag aktuális anyagokat válasszunk, a feladathoz is!

Konzultáció az oktatóval e-mail-en. Szükség esetén, ha a csoport talál közös időpontot chat is lehetséges. Hallgatói igényre az oktatási anyagokban további magyarázat és rövid videó magyarázat is lehetséges.

Dr. Horváth László